Užitečné zdroje o systémovém myšlení
Pokud vás systémové myšlení zaujalo, zde je můj seznam těch nejlepších zdrojů, na které jsem zatím narazil.
Bohužel, skoro všechny existující zdroje na téma systémové myšlení jsou v angličtině (což je ostatně jeden z důvodů proč píšu tento český blog). Jestli narazíte na nějaké kvalitní české zdroje, dejte mi vědět :)
Knihy
Pokud si chcete udělat přehled o základních konceptech systémového myšlení, tahle příručka je pro vás ta správná volba. Autorka píše srozumitelně a snaží se znalosti vkládat do každodenních příběhů. Nedoporučuji pro ty z vás, kdo si u vzdělávacích knih nepotrpí na slovní "omáčku".
Donella Meadows, Thinking in Systems
Dle mého názoru nejlepší knížka popisující obor systémového myšlení. Text je psaný nesmírně lidskou a čtivou formou, přitom podává poměrně velké množství informací. Zajímavostí je, že knížka byla původně napsaná jako příručka, která se samizdatově předávala mezi americkými studenty v oboru.
John Sterman, Business Dynamics: Systems Thinking and Modeling for a Complex World
Obsáhlá MIT učebnice popisující jak využít koncepty systémového myšlení v businessu. Pokud hledáte způsob jak systémové myšlení aplikovat ve vaší organizaci, jednoznačně doporučuji.
Upozornění - kniha má asi 900 stran, tak pokud hledáte stravitelnější formáty zabývající se businessovou aplikací systémového myšlení, doporučuji spíše The Fifth Discipline od Petera Sengeho, nebo Thesystemsthinker.com z online zdrojů níže.
Murray Gell-mann, The Quark And The Jaguar: Adventures in the Simple and the Complex
Nádherná kniha o krásách světa, fungování mikrokosmu a jeho provázání s makrokosmem od držitele Nobelovy ceny za výzkum na poli částicové fyziky. Kniha se sice nezabývá systémovým myšlením, ale učí nás, jak je vše v našem světě propojeno v systémech od těch nejmenších částic až po galaxie. Nenaučí vás nic nového o zpětnovazebných smyčkách, ale naučí vás dívat se na svět jinýma očima.
Peter M. Senge, The Fifth Discipline: The Art & Practice of The Learning Organization
Trochu starší kniha, která řeší aplikaci systémového myšlení pro vzdělávání uvnitř firem. O úspěchu knihy svědčí i to, že většina popsaných konceptů se dnes ve firmách bere jako běžná praxe.
Doporučuji pokud působíte v "zastaralejší" organizaci a hledáte způsoby, jak ji modernizovat.
John Gall, The Systems Bible: The Beginner's Guide to Systems Large and Small
Nekonečný zdroj inspirace o chování systémů a naší roli v nich. Knížka je složená z krátkých kapitol popisujících různé systémové archetypy a (zejména) paradoxy. Formát takto krátkých celků dokáže předat ty nejdůležitější informace a přitom nechává prostor pro přemýšlení na straně čtenáře.
Kniha je trochu náročnější, ale mohu ji doporučit jako výborný nástroj na formování systémového mindsetu.
Pokud působíte v neziskovce, nebo v jakékoliv veřejné instituci, neměli byste tento titul v žádném případě minout. Peter Stroh výborně a srozumitelně popisuje, jak vám může systémové myšlení pomoct ve veřejném sektoru.
Online
Série postů o systémovém myšlení na Medium.com od Leyly Acaroglu
6 blogpostů o základech systémového myšlení poskládaných do krásně navazujícího celku. Výborný zdroj informací pro začátečníky v oboru.
Obsáhlý zdroj aktuálních informací z oboru systémového myšlení. Doporučuji průběžně sledovat pro novinky.