top of page
Browsing Books

Užitečné zdroje o systémovém myšlení

Pokud vás systémové myšlení zaujalo, zde je můj seznam těch nejlepších zdrojů, na které jsem zatím narazil.

Bohužel, skoro všechny existující zdroje na téma systémové myšlení jsou v angličtině (což je ostatně jeden z důvodů proč píšu tento český blog). Jestli narazíte na nějaké kvalitní české zdroje, dejte mi vědět :)

Knihy

Zoe McKey, Think in Systems: The Art of Strategic Planning, Effective Problem Solving, And Lasting Results 

Pokud si chcete udělat přehled o základních konceptech systémového myšlení, tahle příručka je pro vás ta správná volba. Autorka píše srozumitelně a snaží se znalosti vkládat do každodenních příběhů. Nedoporučuji pro ty z vás, kdo si u vzdělávacích knih nepotrpí na slovní "omáčku".

Donella Meadows, Thinking in Systems

Dle mého názoru nejlepší knížka popisující obor systémového myšlení. Text je psaný nesmírně lidskou a čtivou formou, přitom podává poměrně velké množství informací. Zajímavostí je, že knížka byla původně napsaná jako příručka, která se samizdatově předávala mezi americkými studenty v oboru.

John Sterman, Business Dynamics: Systems Thinking and Modeling for a Complex World 

Obsáhlá MIT učebnice popisující jak využít koncepty systémového myšlení v businessu. Pokud hledáte způsob jak systémové myšlení aplikovat ve vaší organizaci, jednoznačně doporučuji. 

Upozornění - kniha má asi 900 stran, tak pokud hledáte stravitelnější formáty zabývající se businessovou aplikací systémového myšlení, doporučuji spíše The Fifth Discipline od Petera Sengeho, nebo Thesystemsthinker.com z online zdrojů níže.

Murray Gell-mann, The Quark And The Jaguar: Adventures in the Simple and the Complex  

Nádherná kniha o krásách světa, fungování mikrokosmu a jeho provázání s makrokosmem od držitele Nobelovy ceny za výzkum na poli částicové fyziky. Kniha se sice nezabývá systémovým myšlením, ale učí nás, jak je vše v našem světě propojeno v systémech od těch nejmenších částic až po galaxie. Nenaučí vás nic nového o zpětnovazebných smyčkách, ale naučí vás dívat se na svět jinýma očima.

Peter M. Senge, The Fifth Discipline: The Art & Practice of The Learning Organization 

Trochu starší kniha, která řeší aplikaci systémového myšlení pro vzdělávání uvnitř firem. O úspěchu knihy svědčí i to, že většina popsaných konceptů se dnes ve firmách bere jako běžná praxe.

Doporučuji pokud působíte v "zastaralejší" organizaci a hledáte způsoby, jak ji modernizovat.

John Gall, The Systems Bible: The Beginner's Guide to Systems Large and Small 

Nekonečný zdroj inspirace o chování systémů a naší roli v nich. Knížka je složená z krátkých kapitol popisujících různé systémové archetypy a (zejména) paradoxy. Formát takto krátkých celků dokáže předat ty nejdůležitější informace a přitom nechává prostor pro přemýšlení na straně čtenáře.

Kniha je trochu náročnější, ale mohu ji doporučit jako výborný nástroj na formování systémového mindsetu.

David Peter Stroh, Systems Thinking for Social Change: A Practical Guide to Solving Complex Problems, Avoiding Unintended Consequences, and Achieving Lasting Results 

Pokud působíte v neziskovce, nebo v jakékoliv veřejné instituci, neměli byste tento titul v žádném případě minout. Peter Stroh výborně a srozumitelně popisuje, jak vám může systémové myšlení pomoct ve veřejném sektoru.

Online

Série postů o systémovém myšlení na Medium.com od Leyly Acaroglu 

6 blogpostů o základech systémového myšlení poskládaných do krásně navazujícího celku. Výborný zdroj informací pro začátečníky v oboru.

Thesystemsthinker.com 

Obsáhlý zdroj aktuálních informací z oboru systémového myšlení. Doporučuji průběžně sledovat pro novinky.

bottom of page